Trądzik – jak się go pozbyć?

0
34
trądzik jak się pozbyć

Trądzik stanowi chorobę zapalną skóry, która dotyczy przede wszystkim gruczołów łojowych. Poza tym dotyka także mieszków włosowych, które są zlokalizowane na twarzy. Trądzik, jak powszechnie się przypuszcza nie dotyczy tylko i wyłącznie twarzy i dekoltu. Można także występować w kanale słuchowym, na plecach, na całej klatce piersiowe czy też w okolicach pachwin. W bardzo skrajnych przypadkach może także dotyczyć kończyn i rozciągać się przez całą ich długość. Choroba najczęściej ujawnia się w okresie dojrzewania. Na szczyt jej uwidocznienia składa się czas między 17 a 22 rokiem życia. Dlatego tak wiele nastolatków miewa problemu z trądzikiem, gdyż właśnie w tym okresie hormony zaczynają szaleć i czasami organizm za nimi nie nadąża. Kilka procent ludzi na ziemi miewa także trądzik po 40 roku życia, jednak jest to bardzo rzadka przypadłość w tym wieku.

Trądzik – rodzaje

Jedną z odmian trądziku jest trądzik różowaty, który dotyczy przede wszystkim kobiet o jasne karnacji i w wieku przekraczającym 35 rok życia. W tym przypadku twarz jest bardzo zaróżowiona i przyjmuje pewne miejsca na twarzy, w których się ujawnia. Dotyczy to przede wszystkim policzków oraz czoła. Trądzik różowaty jest leczony przede wszystkim za pomocą kuracji antybiotykowej, która jest jedynym ratunkiem na tak poważne stany skórne. Jednak osoby dotknięte trądzikiem mogą działać także we własnym zakresie, pamiętając o kilku ważnych zasadach.
– Przede wszystkim powinno unikać się ostrych i gorących potraw, które potęgują ten stan.
– Przebywając na słońcu należy także stosować kremy z wysokim filtrem, aby zanadto nie podrażniać skóry. Sytuacje stresowe mogą także przyczyniać się do nasilenia objaw trądziku.
– Dobrze jest też wykluczyć z codziennej diety takie produkty jak czekolada, ser, herbata, jajka czy tez cytrusy, ponieważ są one niewskazane przy leczeniu trądziku różowatego.

     Objawami trądziku pospolitego jest przede wszystkim tłusta i błyszcząca skóra. Jest to zauważalne gołym okiem. Poza tym, dotykając skóry twarzy, przede wszystkim czoła oraz brody można wyczuć bardzo specyficzny tłuszcz, który nawet zostaje na palcach. Poza tym, do objawów można zaliczyć plamki oraz krostki na twarzy, plecach, barkach oraz na klatce piersiowej. W bardzo zaawansowanych przypadkach te zmiany skórne przybierają postać torbieli zapalnych, w których gromadzi się ropa. Mogą one pękać samoistnie i wtedy zauważalny jest biały lub nawet zielonkawy gęsty płyn.

     Przyczyny trądziku są właściwie jasne i nie ma co do nich wątpliwości. Jest on przede wszystkim spowodowany tym, że skórne gruczoły łojowe są zbyt aktywne. Gruczoły zachowują się w taki, a ni inny sposób, ponieważ na nie oddziałują hormony płciowe, tak zwane androgeny. Jeśli pojawia się blokada przewodów, które prowadzą do wydzieliny z gruczołu łojowego, na skórze zaczynają się tworzyć wągry. Szacuje się, że chłopcy mają znacznie większą skłonność do występowania trądziku niż dziewczęta. Jest to spowodowane głównie tym, że właśnie u chłopców poziom androgenów jest na znacznie wyższym poziomie, niż ma to miejsce u dziewcząt. Dziewczyny mogą mieć problemy z pojawiającym się trądzikiem, tydzień przed menstruacją, ponieważ wtedy poziom hormonów płciowych jest u nich najwyższy.

Skuteczne leczenie

     Aby rozpocząć skuteczne leczenie, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Jeśli mamy do czynienia z łagodnym stanem trądziku to z pewnością wystarczające będą leki, które są sprzedawane bez recepty oraz odpowiednie kosmetyki do skóry trądzikowej. Cięższe przypadku wymagają jednak bardziej radykalnych działań i tu najczęściej lekarze decydują się na zastosowanie silniejszych środków, które są dostępne w aptekach na receptę. Pierwsze efekty można już zobaczyć po kilku tygodniach stosowanie, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ niekiedy może to trwać nieco dłużej, nawet do kilku miesięcy. Jeśli jedna metoda leczenia nie działa, to z pewnością dermatolog zdecyduje się na inną. Trądzik jest niezwykle indywidualną kwestią, dlatego to co działa pozytywnie na jednego pacjenta, nie musi w takim samym stopniu działać na innego.

     Czasami stosuje się także terapie alternatywne, mowa tu głównie o preparatach, które zawierają olejki z drzewa sandałowego. Niektórzy twierdzą, że właśnie te substancje pomogły się im pozbyć trądziku na zawsze. W aptekach dostępne są także maści czy żele, które mogą pomóc w walce z tą dolegliwością skórną. Często są one na bazie cynku, ponieważ on wysusza bardzo tłustą skórę trądzikową i zapobiega rozprzestrzenianiu się trądziku po większych obszarach twarzy.

     Niestety, po bardzo ciężkim stanach trądziku mogą pozostawać szpecące blizny, nawet wtedy, kiedy udało się pozbyć go na dobre. W takich sytuacjach ich zmniejszeniu może dopomóc antybiotyk, przepisany przez dermatologa, leki złuszczająca, kuracja oczyszczająca, tak zwana mikrodermabrazja lub też w bardzo skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem okazuje się być operacja plastyczna, która całkowicie usuwa wszelkie blizny pozostałe po wyleczonym już trądziku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here