nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

dom pasywny
Dom

Wszystko co trzeba wiedzieć o domach pasywnych

Rosnące koszty utrzymania domu oraz potrzeby środowiska naturalnego zapoczątkowały poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby na stworzenie domu, który jest ekonomiczny i funkcjonalny. Dom pasywny z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Co trzeba wiedzieć o budownictwie pasywnym?

Dom pasywny – co to jest?

Dom pasywny jest zbudowany tak, by miał jak najmniejsze zapotrzebowanie na energię, która ma ocieplić dom. Założenie jest takie, że budynek powinien zatrzymywać ciepło pochodzące ze źródeł odnawialnych, czyli darmowych.

Niezmiernie ważna jest izolacja budynku. To dzięki niej nieruchomość ogranicza utraty ciepła. Trzeba również pamiętać, że ważne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Panele słoneczne, gazowe pompy ciepła oraz wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyskać dużą ilość ciepła to tylko nieliczne rozwiązania, które wykorzystuje budownictwo pasywne.

Dom pasywny ma zapotrzebowanie na energię niemal 3-krotnie mniejsze niż dom energooszczędny i nie ma 10-krotnie mniejsze niż w budownictwie tradycyjnym. Nie powinno ono przekraczać 15kWh/m2.

Jak zaprojektować dom pasywny?

Wydaje się, że usytuowanie domu na działce ma funkcje wyłącznie estetyczne. Nie jest to prawdą. Dom pasywny musi znajdować się na działce, która nie jest zadrzewiona. Domu nie mogą zasłaniać inne budynki. Dzięki temu koszty ogrzania domu spadną o 5-7%.

Kolejnym elementem budowy domu pasywnego jest prawidłowo zaplanowany rozkład pomieszczeń. Część dzienna domu powinna znajdować się po stronie południowej. Ważne są również duże okna, przez które wpada słońce ogrzewające salon. Część północna domu powinna być pozbawiona okien. Dzięki temu dom pasywny nie traci cennego ciepła. Jest to idealne miejsca na garaż, wiatrołap, spiżarnię czy inne pomieszczenia gospodarcze.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest bryła budynku. Prostsza bryła pozwoli zaoszczędzić więcej ciepła. Trzeba pamiętać, że największe ubytki ciepła są przez dach. Załamania, spady czy lukarny tworzą mostki termiczne, które powodują duże utraty energii.

Jaki jest koszt budowy domu pasywnego?

Dom pasywny w budowie nadal jest droższy od tradycyjnego. Mimo iż z roku na rok kwoty te obniżają się nadal jest to około 15% więcej.

Trzeba jednak pamiętać, że dom pasywny ma minimalne zapotrzebowanie na energię cieplną. Jedyne opłaty, które obciążają właściciela nieruchomości, to koszty energii elektrycznej. Dom pasywny, z racji naszego klimatu, w miesiącach zimowych może potrzebować dogrzania. W takich sytuacjach niezbędne jest skorzystanie np. z pompy ciepła.