nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

bezpieczeństwo w sieci
Lifestyle

Bezpieczeństwo w sieci – jak można je zwiększyć, będąc zwykłym użytkownikiem?

Internet jest dziś przestrzenią, do której wiele osób przeniosło większość swojego życia, interakcji społecznych i zakupów. Chociaż korzystanie z niego posiada niemal same zalety, osoby z niego korzystające powinny dbać o bezpieczeństwo w sieci, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Aktualne oprogramowanie

Bezpieczeństwo w sieci zdecydowanie większe będzie w przypadku, gdyż korzysta się z najnowszej wersji oprogramowania wszelkiego rodzaju. Konieczne jest więc nie tylko stałe uaktualnianie przeglądarki internetowej, ale także innych programów, które wykorzystują sieć, a zdecydowana większość z nich to robi.

Do tego koniecznie trzeba zadbać o to, by używany system operacyjny także posiadał wszystkie niezbędne uaktualnienia. Z tego powodu należy też zaprzestać używania już niewspieranych wersji systemu, które nie otrzymują aktualizacji.

Używanie wbudowanych w system rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa w sieci

Każdy nowoczesny system operacyjny posiada już wbudowane narzędzia, które pomagają zadbać o bezpieczeństwo w sieci i często nie trzeba być nawet zaawansowanym użytkownikiem komputera, lecz wystarczy czytać ze zrozumieniem pojawiające się podczas konfiguracji komunikaty.

Każdy nowoczesny system wyposażony jest między innymi w firewall, czyli w zaporę sieciową, a często na systemową zaporę dostępne są różne nakładki, czyli interfejsy graficzne, które znacznie ułatwiają ją skonfigurować.

Narzędzia takie zazwyczaj oferują już gotowe profile, dzięki czemu początkujący użytkownicy mogą kilkoma kliknięciami włączyć domyślne ustawienia, znacznie zwiększając poziom swojego bezpieczeństwa. Niektóre systemy zawierają też liczne mechanizmy chroniące przed złośliwym oprogramowaniem.

Router – ważny dla bezpieczeństwa sprzęt

Niemal w każdym domu znajduje się dziś router wi-fi, jednak wiele osób nie dba o to, by jego oprogramowanie było aktualne. Tymczasem niemal każdy producent routerów na swojej stronie oferuje paczki z aktualizacjami oprogramowania, które dość łatwo można wgrać do routera, a producent dostarcza szczegółowych instrukcji, jak przeprowadzić taki proces.

Sam router powinien być też odpowiednio skonfigurowany, jednak i to nie powinno przysparzać problemów, gdyż wraz z routerem dostaje się szczegółowy podręcznik użytkownika, a wokół danego urządzenia w sieci budują się często całe społeczności w social mediach i na forach internetowych, gdzie znaleźć można wiele cennych wskazówek i uzyskać pomoc bardziej doświadczonych użytkowników w kolejnych krokach konfiguracji routera.