nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

hale stalowe
Lifestyle

Jak zaprojektować halę stalową?

Hale stalowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Oparte o gotowe elementy konstrukcyjne powstają szybko i doskonale spełniają swoją funkcję jako obiekty produkcyjne, warsztatowe czy magazynowe, a także biurowe i mieszane.

Gotowe projekty hal stalowych

Decydując się na wybór hali stalowej, warto rozpocząć poszukiwanie odpowiedniego rozwiązania od zapoznania się z projektami gotowymi. Na rynku dostępne są gotowe koncepcje obejmujące kompleksowe opracowania techniczne. Niekiedy wystarczy jedynie drobna zmiana, żeby projekt spełnił oczekiwania inwestora i warunki techniczne. Projekt gotowy to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Należy wśród nich wymienić przede wszystkim:

  • powtarzalność – zastosowane założenia teoretyczne zostały już wielokrotnie sprawdzone w praktyce;
  • natychmiastową dostępność;
  • niższą cenę niż przy projektach wykonywanych na zlecenie inwestora.

Mimo korzyści, jakie dają projekty gotowe, warto podkreślić, że najlepiej wybierać tę opcję wówczas, kiedy nie jest konieczne przeprowadzenie wielu zmian w stosunku do końcowego rezultatu. Adaptacje projektów gotowych w dużym zakresie nie przynoszą korzyści, dlatego w takiej sytuacji lepiej zastanowić się nad projektem zleconym.

Typowe projekty hal stalowych

Wybierając budowę hali, warto zdecydować się na usługę kompleksową, obejmującą zarówno projekt oparty o rozwiązania konstrukcyjne danego producenta, jak i wykonawstwo. Firmy oferujące hale stalowe zapewniają szybką realizację projektu, ponieważ współpracując zwykle przez wiele lat z tymi samymi biurami architektonicznymi, mają bogate doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania hal stalowych. Dla przykładu, na stronie przedsiębiorstwa Kobexstal.pl oferującego kompleksowe wykonanie hal stalowych, można znaleźć informacje o zaledwie dwu- trzytygodniowym terminie na wykonanie projektu opartego o typowe rozwiązania.

Warto wyjaśnić w tym miejscu, czym są wspomniane „typowe rozwiązania”? Architekci tworzą projekt bazując na standardowych konstrukcjach, uwzględniając możliwości produkcyjne danego wykonawcy. Zastosowane rozwiązania są już wielokrotnie sprawdzone, dlatego projekt może być zarówno atrakcyjny cenowo, jak i wykonany w szybkim tempie.

Projekty indywidualne

W odróżnieniu od projektów gotowych i typowych, opracowania indywidualne uwzględniają specyficzne wymagania inwestora, które mogą wynikać zarówno z nietypowości prac wykonywanych w hali, jak i warunków środowiskowych.

Wykonanie projektu indywidualnego, uwzględniającego oryginalne rozwiązania wymaga oczywiście więcej czasu, dlatego cena takiej usługi będzie wyższa. Warto jednak zaznaczyć, że ogólny udział kosztów projektu (nawet indywidualnego) w kosztach inwestycji jest stosunkowo niewielki, a dobry projekt może przynieść duże oszczędności zarówno na etapie budowy, jak i późniejszej eksploatacji budynku.