Wystarczy jedynie lekko przeciążyć mięsień, aby tuż po wysiłku lub następnego dnia poczuć, że stało się coś niedobrego. Najczęściej przeciążenie mięśnia skutkuje tym, że mięsień jest naciągnięty. To automatycznie nieco upośledza nasze funkcjonowanie. Dlatego też warto dowiedzieć się, w jaki sposób naciągnięty mięsień się objawia oraz jakie w ogóle mogą być przyczyny tej kontuzji.
Naciągnięty mięsień – jakie są przyczyny?
Najczęściej występującą przyczyną naciągnięcia mięśnia jest po prostu zbyt gwałtowny ruch lub nadmierne przeciążenie w momencie, gdy ciało, jak i mięśnie nie są na to gotowe. Przykładem może być wykonanie sprintu bez rozgrzewki czy też intensywny wysiłek po długim okresie bez pracy w tym zakresie. W zależności od poziomu naciągnięcia, rozrywane są włókna mięśniowe. Najczęściej tego typu rozerwanie ma miejsce w pobliżu łączenia mięśnia z łączną tkanką ścięgna.
Jakie są różnice pomiędzy naciągnięciem mięśnia, a jego naderwaniem?
Spora część osób bardzo często myli pojęcia jakimi są naciągnięcie a naderwanie mięśnia. W momencie, gdy mówimy o naciągnięciu, to w mięśniu doszło do przerwanie nie większej ilości włókien mięśniowych, aniżeli około 5 procent. Natomiast w sytuacji, gdy mowa o naderwaniu, to w mięśniu doszło do przerwania większej ilości włókien mięśniowych, aniżeli wspomniane już około 5 procent. Warto dodać, że naciągnięty mięsień bardzo często objawia się podobnymi rzeczami, co naderwany mięsień. Jedyną różnicą jest tutaj jednak okres rehabilitacji oraz powrót do zdrowia. W przypadku naderwania mięśnia, okres ten jest po prostu dłuższy.
Objawy naciągnięcia mięśnia
W momencie, gdy mięsień naprawdę zostanie naciągnięty, to bardzo szybko pojawiają się pierwsze objawy. Przede wszystkim w konsekwencji naciągnięcia mięśnia od razu może powstać stan zapalny. Z tego powodu w miejscu naciągnięcia powstaje obrzęk, a także występuje całkiem ostry ból mięśni. Oprócz tego może pojawić się również siniak czy też krwawe zaczerwienienie miejsca naciągnięcia.
Naciągnięty mięsień objawia się również bólem na jakikolwiek dotyk. Ból ten najczęściej przybiera postać punktowego oraz kłującego, a często w ramach tego pojawia się jeszcze bolesny skurcz mięśnia.
Wraz z rozpoczęciem się sezonu wiosenno-letniego można zaobserwować sporą aktywność wśród ludzi. Z tego powodu należy pamiętać o wdrożeniu działań profilaktycznych, aby w przypadkowy sposób nie uszkodzić swoich mięśni. Kluczowa w tym wszystkim na pewno będzie rozgrzewka przed jakimkolwiek wysiłkiem, a także mierzenie swoich sił na zamiary.