nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

jak zostać barmanem
Lifestyle

Gdy pragniemy zostać barmanem

Jest wiele zawodów, które ludzie chętnie wykonują. A jednym z nich jest na pewno barman. To praca, która wydaje się lekka, pozwala nawiązać nowe znajomości i zyskać spore napiwki. Jednak jak to wygląda w praktyce?
Chociaż jest to praca, która przynosi wiele satysfakcji i daje możliwości rozwoju, to jednak nie jest odpowiednia dla każdego. Potrzeba do tego odpowiedniego szkolenia, dzięki któremu człowiek wie, jak wykonywać różnego rodzaju drinki na zamówienie swojego klienta.

Jak wygląda praca barmana?

Nad tym, jak zostać barmanem, zastanawiają się najczęściej osoby młode, które traktują to jako pracę tymczasową, jaką może wykonywać każdy. I nie ma w tym nic złego. Rzeczywiście można zdecydować się na to, jako na pracę dorywczą, a nie na stałą. Jednak trzeba mieć świadomość tego, że jest to przecież zwyczajny zawód jak każdy inny, który można też wykonywać etatowo.
Wcale nie jest tak, że to łatwa praca, przy której nie musimy za wiele robić, a sporo przy tym zarobimy. Okazuje się bowiem, że czym innym jest zwyczajne stanie za barem i podanie ludziom alkoholu, a czym innym profesjonalne barmaństwo.

Obowiązki prawdziwego barmana

Z pewnością każdy, kto zamierza pójść w tym kierunku, powinien zdawać sobie sprawę, że na jego barkach spoczywa parę obowiązków. Przede wszystkim zawsze musi sprawnie i szybko obsługiwać klientów, którzy przybywają do tego baru. Poza tym dba także o sam asortyment, co oznacza między innymi uzupełnianie zapasów danego alkoholu. Po zakończeniu zmiany czeka go także rozliczanie kasy. Jest to też praca, która wiąże się z ciągłym rozwojem, gdy chodzi o przygotowywanie drinków i to nie tylko alkoholowych. Warto tutaj zauważyć, że ludzie chętnie sięgają także po bezalkoholowe, więc dobrze byłoby znać na nie przepisy. Ogólnie barman także pilnuje porządku i czystości w lokalu. Zajmuje się sprzątaniem baru, poleruje szkło, a do tego musi także dbać o swoją własną prezencję. Przecież to on właśnie reprezentuje lokal przed klientem.

Jak zacząć pracę barmana

Całą naukę można zacząć jeszcze we własnym domu. Na pewno przyda się wtedy podstawowy zestaw barmański, a do tego przepisy na drinki. Wtedy trzeba zabrać się za szlifowanie praktyki i naukę tego, jak wykonywać poszczególne drinki i to dosyć szybko. Właśnie, w tej pracy liczy się czas, a do tego jakość przygotowanego napoju. To jest istotne dla każdego klienta.
Potem można skierować swoje kroki do jakiegoś pobliskiego małego lokalu i tam powoli szlifować swoje umiejętności.