nuclearts.pl

nuclearts.pl – dom, uroda, zakupy, lifestyle

zapalenie mięśni
Zdrowie

Jakie są przyczyny oraz objawy zapalenia mięśni?

Przyczyny zapalenia mięśni nie jesteśmy dokładnie w stanie poznać, jednak największą rolę podczas tej choroby odgrywa system odpornościowy, który atakuje tkanki organizmu.

Czym jest zapalenie mięśni i jakie są jego rodzaje?

O zapaleniu mięśni mówimy wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia funkcji i stanu zapalnego korek mięśniowych. Na tej podstawie można wyróżnić następujące rodzaje zapaleń mięśni, do których zaliczyć możemy m.in.
– młodzieńcze
– mięśniowo skórne
– wielomięśniowe
– wtrętowe

Jakie objawy daje zapalenie mięśni

Podczas zapalenia mięśni dochodzi do dolegliwości, które są związane z układem mięśniowym oraz innymi narządami. Objawy, jakie mogą wystąpić w momencie zapalenia mięśni to przede wszystkim:
– ból
– osłabienie mięśni
– problemy z mówieniem
– problemy z połykaniem
– problemy z wchodzeniem pod górę oraz dźwiganiem
– niewydolność oddechowa
– skurcze rąk
– zimne kończyny
– ogólne osłabienie
– spadek masy ciała
Do wymienionych wyżej objawów dochodzi, gdy osłabienie mięśni znajduje się np. w przełyku, barkach czy gardle. Niektóre z tych problemów wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza jak np. niewydolność oddechowa.
W przypadku zapaleń skórno mięśniowych do wyżej wymienionych objawów mogą również dołączyć:
– owrzodzenia
– łysienie
– pękania na skórze palców u dłoni
– rumień w okolicy: oczu, karku, dekoltu, bioder czy ud
Zapalenie mięśni zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwory, do których zaliczyć możemy m.in. nowotwór złośliwy płuc, gardła, żołądka czy jelit. Oprócz tego istnieje możliwość zachorowania na chłoniaka nieziarniczego. Zapalenie mięśni bardzo często pojawia się jako objaw powikłań po chorobie jak np. zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie spojówek.

W jaki sposób diagnozuje się zapalenie mięśni?

Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie mięśni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu może skierować nas na któreś z poniższych badań:
– morfologię, a w tym OB lub CPR
– badanie, które określa stężenie enzymów mięśniowych
– badanie ANA, czyli przeciwciał przeciwjądrowych
– badanie histologiczne

Na czym polega leczenie zapalenia mięśni?

Leczenie polega na łagodzeniu objawów lekami z grupy glikokortykosteroid. Takie leczenie trwa do kilku tygodni, jednak kiedy w tym czasie na nastąpi poprawa lekarz włącza także inne lek jak np. metotreksat. Oprócz farmakoterapii poprawę przynosi również rehabilitacja, a najlepsze efekty dają ćwiczenia wykonywane w wodzie.

Zapalenia mięśni nie wolno bagatelizować i leczyć domowymi sposobami w przypadku kiedy uciążliwe objawy nie mijają po kilku dniach warto wybrać się do specjalisty.