Rodzinne wyprawy samolotem to bez wątpienia chwile pełne emocji. Rodzice zwykle stresują się trochę tym, jak maluchy zniosą podróż, czy nie będą zbyt mocno marudzić na pokładzie samolotu. Jeżeli do wyprawy w odpowiedni sposób przygotuje się cała rodzina, wszystko pójdzie dobrze i sprawnie. Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla osób, które wybierają się na swój pierwszy lot z dzieckiem.
Podróż samolotem z dzieckiem
Do drugiego roku życia dzieci podróżują samolotem w ten sposób, że siedzą na kolanach rodziców, są zapinane specjalnym pasem bezpieczeństwa. Maluszki muszą siedzieć u rodziców na kolanach podczas startu samolotu, gdy są turbulencje oraz w czasie lądowania. W pozostałym czasie dzieci siedzące mogą zajmować fotel na przykład obok rodziców. Warto o tym pamiętać, chociaż oczywiście o wszystkim na bieżąco informuje załoga samolotu. Jeśli maluch stresuje się i denerwuje podczas lądowania czy startu, można podać mu pierś. To dobry sposób dla dzieci karmionych jeszcze mlekiem mamy. Uspokajają się, a ssanie wpływa również pozytywnie na wyrównanie ciśnienia w uszach dziecka. Dzięki temu nie odczuwa ono dyskomfortu.
Podróż samolotem ze starszym dzieckiem
Starsze dziecko siedzi już samodzielnie na fotelu, również podczas startu i lądowania. To, co jest najważniejsze dla rodziców w czasie podróży, to zapewnienie maluchowi odpowiedniej rozrywki, dzięki której nie będzie on marudził w czasie lotu. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego też na czas podróży warto zabrać ze sobą na przykład tablet, książeczki, gry, które można rozłożyć na stoliku w samolocie. Wszystko to pozwoli zainteresować dziecko jakąś aktywnością, nie będzie ono chciało tak często wstawać z fotela i wędrować po samolocie. Jeśli wybiera się lot gdzieś w Europie, który nie trwa długo, zwykle z zajęciem uwagi dziecka nie ma większego problemu. W przypadku podróży dłuższych, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na klasę biznes, w której zwyczajnie podróżujący mają trochę więcej przestrzeni dla siebie. Dzięki temu całej rodzinie będzie wygodniej, maluchy będą miały więcej miejsca na swoje aktywności.
Nastawienie do podróży
Ważne jest również samo nastawienie do podróży. Jeśli rodzice mocno stresują się lotem, będzie udzielało się to dziecku. Poczuje się ono zdenerwowane, zaniepokojone, ponieważ będzie odbierało sygnały płynące od rodziców. Trzeba się zatem uspokoić, wyciszyć, nie panikować. To ważne dla ogólnej atmosfery. Uzbrojenie się w cierpliwość względem dzieci, które podczas długiej podróży mogą okazywać oznaki zniecierpliwienia, jest również ważne. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że ostatecznie to przecież rodzice chcieli wyjechać w podróż, zaspokajając w ten sposób jakąś swoją potrzebę.