Siwe włosy to prawdziwa zmora. U niektórych osób pojawiają się one już około dwudziestego roku życia. Często są grubsze i sztywniejsze niż włosy z barwnikiem. Warto też pamiętać, że siwe włosy gorzej reagują na farbowanie, a czasami nawet nie przyjmują syntetycznego barwnika. Co w takim razie jest lepsze – farba do włosów czy henna?
Bezpieczne składniki
Zwolennicy henny zaznaczają, że mieszanki na jej bazie składają się wyłącznie z naturalnych składników. Najczęściej są to zioła, czasami z dodatkiem przypraw np. słodkiej papryki czy kurkumy. Skład zależy od tego, jaki kolor chcemy uzyskać. Przygotowując mieszankę samodzielnie, trzeba się wyposażyć w wagę, cierpliwość i sporo odwagi, bo to jaki kolor uda się uzyskać, okaże się już po nałożeniu jej na włosy. Nowoczesne farby do włosów jednak także mają bezpieczny skład. Już dawno do historii przeszły wszelkie mieszanki zawierające dużą ilość amoniaku. Nowoczesne farby mają za to bogate w olejki i składniki pielęgnacyjne, dzięki którym włosy błyszczą i dłużej utrzymują kolor. Dzięki nim włosy są chronione przed ewentualnym szkodliwym działaniem składników chemicznych zawartych w farbie. Pamiętajmy też, że współczesne produkty mają niewiele wspólnego z tymi stosowanymi przez nasze babcie i mamy. W związku z tym są one dużo bardziej bezpieczne i mają wiele składników, które w rzeczywistości mogą poprawić wygląd włosów.
Dwie warstwy
W przypadku stosowania gotowej farby do włosów lub farbowania ich w salonie wystarczy tylko jedna warstwa, by pokryć siwe pasma. W przypadku stosowania henny sytuacja nie wygląda już tak prosto. Konieczne jest nałożenie przynajmniej dwóch warstw i tzw. nadbudowa koloru. W pierwszym etapie nakłada się czystą hennę, a w drugim hennę z barwnymi dodatkami. Nie można jednak mieć 100% pewności, że metoda ta zadziała i przykryje wszystkie siwe włosy. Może się okazać, że zostaną one zabarwione dopiero, w którymś hennowaniu z kolei.
Duża wiedza
Użycie gotowej farby do włosów jest bardzo proste. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami napisanymi na jej opakowaniu. To proste i szybkie rozwiązanie. Hennowanie jest zdecydowanie trudniejsze. Wymaga użycia trudno dostępnych składników w odpowiednich proporcjach, poprawnego przygotowania włosów oraz właściwej pielęgnacji już po nałożeniu henny. Co ważne, zioła na włosach powinno się trzymać przez kilka godzin, a po zabiegu nie zaleca się mycia głowy przez 24 – 48 godzin. W związku z tym znalezienie czasu na hennowanie to prawdziwe wyzwanie.