Każda z nas chciałaby mieć piękne i zdrowe włosy, które zachwycać będą swoim blaskiem i wytrzymałością. Niestety z różnych powodów włosy często są słabe i delikatne, przez co intensywnie się łamią, a nawet wypadają. Dużą rolę w tym wypadku odgrywa to, co się codziennie spożywa. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób przykłada dużą uwagę do tego, jaka jest zdrowa i skuteczna dieta na mocne włosy.
Co negatywnie działa na włosy?
Jeśli chce się wprowadzić w życie zdrową i pozytywnie wpływającą na włosy dietę, najpierw trzeba dowiedzieć się tego, co tak naprawdę negatywnie wpływa na ich stan. Co zatem powinno się wyeliminować ze swojego życia, aby włosy na tym zyskały?
Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że bardzo źle na włosy działa stres, który każdego dnia nam towarzyszy. Co więcej, poleca się rzucenie palenia, a także rozważenie odstawienia niektórych leków, czy też środków antykoncepcyjnych.
Największy jednak wpływ na stan zdrowia i kondycje włosów ma nieprawidłowa dieta, która uboga jest w mikroelementy, witaminy i substancje odżywcze. Ich brak w pożywieniu i nieprawidłowa ilość w organizmie w pierwszej kolejności odbija się właśnie na włosach oraz, co bardzo ważne, również na paznokciach.
Jaka dieta na mocne włosy?
Co zatem powinno się wprowadzić do codziennej diety, lub też co powinno być spożywane w większej ilości? Jak się okazuje, jest kilka takich produktów i całych grup, które powinno się wziąć pod uwagę, gdy chce się mieć piękniejsze i mocniejsze włosy.
Lista produktów, które trzeba wprowadzić do diety, jeśli chce się zadbać o włosy, powinna zaczynać się przede wszystkim od ryb morskich. Są one źródłem dużej ilości kwasów tłuszczowych, białka, lecz również licznych witamin, takich jak A, witaminy z grupy B, oraz D.
Innego typu bardzo dobrym pomysłem jest spożywanie produktów o dużej zawartości żelaza, ponieważ niedobory tego pierwiastka również mogą przełożyć się negatywnie na kondycje włosów, powodując ich łamliwość. To, co powinno się jeść, aby do tego nie dopuści, to przede wszystkim czerwone mięso, żółtka jaj, ale także brokuły, fasola szparagowa oraz kasza jaglana i gryczana.
Niezwykle ważne dla stanu włosów jest spożywanie produktów zawierających dużej ilości witaminy E, C, a także A. Dobrym pomysłem jest więc jedzenie marchwi, szpinaku oraz różnego rodzaju roślin strączkowych. Co ciekawe, wielu specjalistów poleca również uzupełnienie diety o orzechy, ponieważ zawierają one duże ilości cynku i podobnie jak ryby kwasów omega-3. Szczególnie warto zwrócić uwagę na cynk, którego niedobory mogą powodować wypadanie włosów.