Wielu z nas doskonale pamięta kampanię, która propagowała hasło: „Pij mleko, będziesz wielki”. Od tamtego czasu zachwalane niegdyś mleko krowie stało się w ciągu zaledwie kilku lat wrogiem numer jeden zdrowego stylu życia. Czy zatem mleko krowie i sojowe jest ofiarą spożywczej mody? I które z nich tak naprawdę jest zdrowe?
Mleko krowie i sojowe
Mleko krowie, które niegdyś królowało w codziennej diecie, zwłaszcza wśród najmłodszych, zostało w ostatnich latach okryte złą sławą. To właśnie mleko krowie oskarża się o powodowanie wysypek, zaburzenia jelitowe czy zakwaszenie organizmu. Propagatorzy zdrowego stylu życia radzą zastąpienie mleka krowiego napojami roślinnymi z soi lub migdałów.
Czy nie jest to aby jednak kolejna dietetyczna moda? Mleko krowie, które jeszcze do niedawna było reklamowane w telewizji, jako cudowny produkt, który pomoże dzieciom wyrosnąć na zdrowych i mądrych ludzi, jest obecnie wrogiem numer jeden. Jakie są prawdziwe właściwości mleka krowiego i sojowego i które z nich warto wprowadzić do swojej diety?
Właściwości mleka krowiego
Nabiał i produkty mleczne przez wiele lat uchodziły za najbardziej wartościowe źródło wapnia, który jest niesamowicie ważnym minerałem pozwalającym nam na zachowanie zdrowych i mocnych kości. Oprócz tego w mleku znajduje się wiele innych ważnych pierwiastków, takich jak magnez i potas oraz wszystkie witaminy z wyjątkiem witaminy C.
Duże kontrowersje zbudza zawarta w mleku krowim laktoza, która może powodować niestrawność i przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rzeczywiście laktoza jest cukrem, który jest ciężkostrawny dla osób dorosłych, niemniej jednak jest ona ważnym składnikiem tkanki mózgu i centralnego układu nerwowego, co oznacza, że jej dostarczanie jest niezbędne do ich rozwoju.
Właściwości mleka sojowego
Mleko sojowe jest napojem, który wzbudza wiele kontrowersji. Wiele osób traktuje je jako zamiennik mleka krowiego, wierząc, że jest ono zdecydowanie zdrowsze i bardziej wartościowe. Tymczasem skład mleka sojowego jest daleki od ideału, a mleko sojowe nie każdemu będzie służyć.
Wartość odżywcza mleka sojowego różni się w zależności od producenta. Wielu z nich wzbogaca skład mleka sojowego wapniem czy magnezem. Mleko sojowe nie jest dobrym źródłem białka, ale za to zawiera spore ilości kwasu foliowego i potasu. Największą wadą mleka sojowego jest to, że 90% światowej uprawy soi, to uprawy genetycznie modyfikowane. A zatem pod względem pochodzenia i naturalnego bogactwa składników odżywczych, mleko sojowe nie może się nawet równać z mlekiem pochodzenia zwierzęcego.