Uczucie palenia i pieczenia w przełyku, puste odbijanie, drapanie w gardle i ogólny dyskomfort to typowa zgaga, która dopada nas po nieodpowiednim skomponowaniu posiłków. Zgaga nie jest jednak problemem samym w sobie, a sygnałem, że układ pokarmowy nie działa tak, jak powinien.
Zgaga co to jest?
Typowe dla zgagi uczucie palenia i pieczenia w okolicach mostku i przełyku jest spowodowane cofanie się treści żołądkowej i soków trawiennych z żołądka do przełyku. Taki stan nazywany jest choroba refluksową i pojawia się zwykle u osób po 50 roku życia.
Zgaga daje o sobie znać 1-2 godziny po posiłku, którego częściowo strawiona treść cofa się do przełyku wraz z kwasem solnym. Objawy zgagi są czasem tak silne, że mogą zostać pomylone z zawałem serca.
Jak pozbyć się zgagi i niestrawności
Osoby, które zmagają się z problemem zgagi, powinny przede wszystkim zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Chodzi nie tylko o skład posiłków, ale także o ich objętość i godziny spożycia. Osoby cierpiące na zgagę powinny zjadać 5 małych posiłków w ciągu dnia. Należy to robić w pozycji wyprostowanej. Pokarm powinien być bardzo dokładnie pogryziony i połykany w małych porcjach. Nie poleca się popijać posiłków napojami.
O nawodnienie organizm należy zadbać pomiędzy posiłkami. Osoby cierpiące na chorobę refluksową powinni nawadniać się płynami obojętnymi, takimi jak letnia, przegotowana woda, mleko czy herbatki ziołowe, które regulują pracę układu pokarmowego.
Produkty wywołujące zgagę
W przypadku pojawienia się zgagi, która jest objawem choroby refluksowej, należy wyeliminować ze swojej diety produkty, które działają drażniąco na układ pokarmowy. Jest to przede wszystkim alkohol, napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa czy coca-cola oraz napoje gazowane, w których zawarty jest dwutlenek węgla. Oprócz tego chorzy powinni unikać owoców cytrusowych i soku pomidorowego.
Czekolada oraz cebula to produkty, które rozluźniają zwieracz przełyku, dlatego osoby chore powinny ich unikać. Bardzo dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z palenia papierosów, uregulowanie prawidłowej masy ciała, unikanie stresu oraz prac fizycznych związanych ze schylaniem się.
Czy zgaga może być objawem poważnej choroby?
Zgaga jest objawem choroby o nazwie refluks żołądkowo-przełykowy. Czy taka dolegliwość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia? Refluks nie jest chorobą śmiertelną, a z pomocą odpowiedniej diety i środków farmakologicznych można łatwo zminimalizować jej objawy.
Niemniej jednak nieleczona choroba refluksowa może przyczynić się do powstania nadżerek na ścianach przełyku, a czasem może nawet być przyczyną nowotworu tego narządu.